Workshop v Prahe

V rámci medzinárodného projektu na podporu študentských iniciatív sa v dňoch 4. – 10. septembra 2016 konal v Prahe workshop, ktorého som sa mala možnosť zúčastniť aj ja,  Frederika Lodová, žiačka Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Na projekte sa podieľali žiaci zo slovenských, estónskych a českých škôl. Všetko sa teda konalo v angličtine.
Podstatou workshopu bolo naučiť študentov ako ziniciovať svoj vlastný projekt. Každý deň sme mali možnosť navštíviť projekty, ktoré boli už zabehnuté a ich iniciátormi boli žiaci ako my. Deň začínal prednáškou. Viedol ju vždy iný lektor – umelec, režisér či žurnalista. Ich úlohou bolo naučiť nás, ako zostaviť úspešný team, kde získať sponzorov a financie, čo je dôležité pri propagácii projektu, ako byť úspešným lídrom, prečo je dôležité pracovať s médiami, či ako urobiť  kvalitné virálne video. Počas prvých štyroch dní sa nám nakopilo veľa teórie a sami sme si neboli istí, či vôbec máme na to, stať sa lídrom a svoj team úspešne viesť. Pre mňa bolo najlepšou časťou, keď prišla na rad prax, nazvali sme to “Happening.” Prvýkrát bolo na nás, aby sme bez pomoci dospelých zorganizovali svoj vlastný projekt. Niečo, čo nás bude vystihovať. Ale čo si predstaviť pod vlastným projektom? Zo začiatku sme sa vôbec nevedeli dohodnúť. Teamová práca bola na bode mrazu. Každý chcel niečo iné, vznikli hádky a vyzeralo to, že vôbec nestihneme nič vymyslieť.  Skúsili sme to teda inak. Rozdali sme si papiere a každý napísal svoj názor. Nápady sme potom prečítali a rozhodli sme sa pre ten, ktorý sa páčil väčšine. Nazvali sme ho “Random acts of kindness” alebo “Náhodné činy šťastia.” Na Václavské námestie sa postavila skupina 16 medzinárodných študentov, teda nás. Rozdelili sme sa do troch skupín. Jedni z nás dávali objatia zadarmo, druhí zastavovali ľudí a dávali im balóny, no a napokon moja skupina, ktorá ľuďom rozdávala kartičky s citátmi a povzbudzujúcimi slovami. A prečo? Len tak, pre radosť ostatných. Bolo naozaj krásne vidieť ostatných tešiť sa z takej maličkosti. Našli sa aj takí, čo to nechápali a bolo dosť náročné im vysvetliť, že za to nechceme nič, chceme ich len potešiť. Tento projekt nás spojil a naučil spolupracovať. Pochopili sme, že líder musí svoj team rešpektovať a pomáhať mu.

Celý týždeň bol pre mňa výzvou a zároveň veľkou skúsenosťou. Spriatelila som sa s ľuďmi z celého sveta, no hlavne som sa inšpirovala. Naučili ma, že jediné čo potrebujem, je myšlienka a entuziazmus. Musím veriť svojim nápadom, pretože inak v našom okolí nič nezmením.

Každý zo študentov sa stal lídrom a len teraz prichádza podstata celého workshopu. Je na nás, aby sme úspešne viedli svoj team a zrealizovali fungujúci projekt v prostredí našej školy. Takýto čas o rok sa všetci stretneme znova, no tentokrát aj s tímom. Projekty, ktoré by už vtedy mali byť zabehnuté, budeme prezentovať a ukážeme, či sme si z workshopu zobrali to, čo bolo pre nás potrebné.

Frederika Lodová