Úspech v medzinárodnej súťaži

Redaktor školského časopisu Gymkoviny Daniel Kurák /II.A/ vyspovedal Chrisa Nagya /III.B/ v súvislosti s jeho úspechom v medzinárodnej súťaži astrofotografie.

Viete, čo je cena Jindřicha Zemana alebo čo všetko robí amatérsky astronóm? Ak nie, tak Christopher Nagy z 3.B vám to v rozhovore objasní. Je to tohtoročný víťaz ceny Jindřicha Zemana Junior a veľký nadšenec astronómie, od ktorého sa z rozhovoru dozviete ešte oveľa viac.

Cena Jindřicha Zemana Juniora je na Slovensku pomerne neznáma, keďže to organizuje česká astronomická spoločnosť. Vedel by si mi o tejto cene povedať niečo viac?

Cena Jindřicha Zemana sa udeľuje profesionálnym a amatérskym astronómom. Víťaz sa vyberá každý jeden rok spomedzi tých, ktorí posielajú fotografie do Českej astrofotografie mesiaca.

Ako si sa dostal k tejto súťaži ? Videl si ju na  internete alebo ťa niekto prihlásil?

Riaditeľ hvezdárne v Rimavskej Sobote mi o tejto súťaži povedal a chcel, aby som tam poslal svoju fotku.

Čo je obsahom tvojej fotografie a ako dlho ti ju trvalo vytvoriť?

Fotka zobrazuje postupné zatmenia úplného Mesiaca. Trvalo to asi 5 – 6 hodín.

Tipujem, že na také niečo nebol už hotový záber, ale potrebovalo to aj nejakú úpravu.

Áno. Každý jeden Mesiac je zhotovený osobitne v intervale 20 minút. Potom som ich mierne upravil. Doladil som farby, zvýšil kontrast a tak ďalej. Potom som ich poskladal sériovo vo photoshope.

Odkedy sa venuješ astronómii a čo ťa k nej priviedlo?

Už odmalička ma fascinuje hviezdna obloha. Ako malý chlapec som dostal svoj prvý ďalekohľad. Keď som videl tie nádherné objekty hlbokého vesmíru, hneď som vedel, že toto je koníček pre mňa. Pozorujem vždy keď sa dá, s čím súvisí aj pravidelná návšteva hvezdárne.

Máš aj nejaký vzor? Povedzme spomínaného riaditeľa hvezdárne alebo nejakého iného astronóma?

Páčia sa mi fotky napr. Petra Horálka, ktorý je profesionálny astrofotograf a Zdeňka Bardona, ktorý je fotoambasádor Európskeho Južného observatória.

 Čo pre teba znamená astronómia?

Pozorovanie, fotografovanie a relax.

Máš aj nejaké špeciálne vybavenie k tvojej záľube alebo ti  stačí len fotoaparát?

Pred troma rokmi som si kúpil ďalekohľad typu Newton s 25 cm zrkadlom. Ten je pripevnený na ekvatoriálnej montáži sky-watcher EQ-6R. Tá montáž ma “go to“ navádzanie čo znamená, že do ovládača nastavíte súradnice pozorovaného objektu a montáž nasmeruje ďalekohľad na ten konkrétny objekt. A fotoaparát, ktorý je špeciálne upravený na astrofotografovanie je pripevnený namiesto okulára.

Ako zasahuje astronómia do tvojho života ? Čítaš si o nej, pozeráš televízne programy o astronómii alebo si občas len tak niečo spontánne odfotíš ?

Ako som už spomínal, každý piatok chodím do hvezdárne, kde sa stretávam s prijemnými ľuďmi. Koná sa tam večerné pozorovanie pre verejnosť. A ja s kamarátom radi poukazujeme a porozprávame zaujímavé informácie zvedavým návštevníkom. Taktiež si rád pozriem nejaký dokumentárny film o vesmíre alebo prečítam nejakú knihu.

Keby si niekto chcel pozrieť alebo prečítať o astronómii, čo vieš odporučiť?

Vrelo odporúčam dvojmesačník Kozmos. Sú tam veľmi zaujímavé články a informácie pre fanatikov ako som napr. ja. A tí, ktorí neradi čítajú, odporúčam dokumentárny film Kozmos: Časopriestorová odysea.

Momentálne si tretiak a s tým prichádzajú aj povinnosti navoliť si semináre a myslieť na budúcnosť. Máš čas venovať sa astronómii tak ako niekedy alebo to musíš obmedzovať?

Nuž na základnej škole som mal samozrejme viac času, ale učenie ma neodrádza.

Chceš sa na budúci rok zapojiť znova? Respektíve chceš sa zapojiť do kategórie pre starších?

Určite to chcem skúsiť znova. Budem sa však musieť zlepšiť vo fotografovaní, lebo vo vyššej kategórii sú skutoční profesionáli.

Máš ambície pokračovať s astronómiou alebo to ostane ako tvoja dobrá záľuba ?

Astronómiu mám veľmi rád, ale ostane iba ako koníček.

Čo by si odporučil ľuďom, ktorých baví astronómia alebo podobne ako ty sa zapájajú do súťaží?

Odporučil by som im návštevy hvezdární na Slovensku. Zozačiatku by si mohli zaobstarať nejaký menší ďalekohľad, dokonca by stačil aj binokulár. A hlavne sa nedať odradiť zlým počasím.

Ďakujem za tvoj čas Chris a prajem ti veľa ďalších životných úspechov!