Deň finančnej gramotnosti na našej škole

V pondelok 02.11.2015 si žiaci nižšieho osemročného gymnázia vyskúšali, ako narábať s peniazmi. Do školy zavítal autor knihy „Základy finančného zdravia“ a spoločenskej hry „Finančná odysea“, úspešný absolvent našej školy MUDr. Milan Pavlík, MPH.
Žiaci prímy, sekundy a kvarty absolvovali najskôr jeho prezentáciu o dôležitých  pojmoch z oblasti financií a následne si vyskúšali spoločenskú hru, ktorá deti ale i dospelých pútavou formou učí, ako narábať s osobnými financiami a ako zvládať životné riziká. Pomocou premyslenej stratégie investovania, úverov, zakladania firiem, prenájmu nehnuteľností…(atď.) si žiaci vytvárali pasívny príjem a zveľaďovali svoj majetok. Nakoniec sa oslobodili od všetkých dlhov a vytvorili si zázemie na bývanie so slušným pasívnym príjmom. Ten, komu sa to podarilo ako prvému, dosiahol víťazstvo v hre – finančnú slobodu. No boli aj takí, ktorí stratili celú hotovosť a zažili finančný bankrot, alebo takí, ktorí sa museli vysporiadať s následkami úrazu, no našťastie boli dobre poistení a zabezpečili si tak po dobu liečenia príjem z poisťovne.

Zaujímavé je, že hráči nehrajú proti sebe, ale každý bojuje sám za seba proti životným situáciám. Vyhráva ten najšikovnejší s najlepším dôvtipom a správnou dávkou šťastia.

Žiaci prímy a sekundy si zahrali najjednoduchší variant hry, žiaci kvarty zvládli s prehľadom už ťažšiu verziu. Samotná hra bola spestrením tém finančnej gramotnosti, pretože prostredníctvom takýchto aktivít žiaci získajú aj viac vedomostí o  financiách a tým získajú aj väčšiu kontrolu nad nimi.

Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na ďalšie kolo.

PaedDr. Miriam Szántóová