Prírodné vedy môžu byť zábavné

V dňoch 21. – 25. septembra 2013 sa zúčastnilo 10 žiakov našej školy na fantastickej exkurzii v Švajčiarsku.

Prvou zastávkou bola TECHNORAMA – názov skrýva úžasné vedecké vzdelávacie centrum, jedinečné v Európe. Návštevníci – nielen deti, ale aj dospelí – môžu hravou, interaktívnou formou získať vedomosti prostredníctvom experimentov – z fyziky, biológie, matematiky, chémie, technológie… Zaujímavosť celej expozície potvrdzuje aj fakt, že sme ani po 3-4 hodinách nechceli opustiť budovu.

23. septembra  sme pozreli Paláce OSN v Ženeve – celý areál je druhým najrozsiahlejším komplexom budov v Európe (po paláci vo Versailles). Prešli sme aj rokovacie sály, posedeli v hlavnej veľkej sieni, aj v menšej, tzv. Španielskej, zdobenej freskami španielskeho majstra o vojne a mieri.

Poobede si prišli na svoje milovníci jadrovej fyziky, lebo nás čakala návšteva CERN-u, Európskej organizácie jadrového výskumu neďaleko Ženevy.  Laboratóriá sa nachádzajú na území Švajčiarska aj Francúzska, samotný tunel urýchľovača tvorí 27 kilometrový kruh.  Z veľmi zaujímavej odbornej prednášky sme sa dozvedeli medzi inými aj o tom, že na jednotlivých projektoch sa podieľa aj Slovensko, aj slovenskí vedci. Pozrite si skvelé fotky!

Vedeli ste, že hlavné mesto Švajčiarska dostalo meno po medveďoch???  Aj teraz ich žije zo desať v krásnom areáli uprostred starobylého mesta, ktoré samozrejme má aj množstvo iných krásnych pamätihodností…

[slideshow id=24]