Návšteva muzikálu

Dňa 22.11. 2013 sa študenti SEPTIMY, III.A a III.B pod dozorom Mgr. Beáty Balciarovej a RNDr. Márie Nociarovej v rámci dní študentstva zúčastnili muzikálového predstavenia Krysař – strhujúceho príbehu nenávisti a netolerancie.
Krysař je český muzikál napísaný v roku 1996 Danielom Landom, na motívy novely Viktora Dyka, inšpirovaný nemeckou povesťou z 13. storočia. Režírovala ho Mirjam Landová. Premiéru mal muzikál v divadle Ta Fantastika 7. novembra 1996.
Doobeda o 10.00 hodine sme sa stretli pred budovou gymnázia a nasledovala cesta, ktorá trvala hodinku a pol. Po tejto, nie až tak dlhej ceste, sme si čas krátili zastávkou v nákupnom centre OPTIMA, kde väčšina z nás navštívila obchody s oblečením a ostatní vyčkávali, pokým sa zastávka neuchýli ku koncu.  Po nákupnom ošiali sa autobus spolu so študentmi a pedagogickým dozorom presunul do centra Košíc. Niektorí z nás sa pozastavili nad kultúrnymi pamiatkami mesta, ktoré si vyslúžilo titul „ Hlavné mesto kultúry“ a iní sa zohriali pri káve, či horúcej čokoláde v niektorej z kaviarničiek.
Ani sme sa nenazdali a nastal zlatý klinec programu, muzikál Krysař. Hlavnou myšlienkou tohto vydareného diela bola Krysařova láska k Agnes. Ale poďme pekne po poriadku …
Príbeh  je o živote muža, ktorý nemá meno, ale hovorí si  Krysař. Zabíja krysy po mestách a dedinách. Ale len v noci, keď ľudia spia, aby nepočuli melódiu jeho smrtiacej píšťaľky, lebo tá bohužiaľ nevraždí len krysy, ale môže zabiť aj ľudí.
Starosta mesta  si povolá Krysařa , aby  zbavil mesto krys, dohovorí sa s ním  na deň a hodinu , zaplatené dostane až po práci.
Krysař sa medzi tým na svadbe Rózy ,starostovej dcéry, zoznámi s jeho druhou dcérou Ágnes. Krysař ako symbol hnevu a pomsty sa do Agnes zaľúbil na prvý pohľad .Agnesin otec aj sestra sa snažia Ágnes  túto lásku vyhovoriť.
Krysař splní svoju úlohu  v dohodnutú hodinu , vykoná svoje dielo, ale zabije pri tom muža, ktorý rozkaz  neuposlúchol. Starosta svoj sľub nedodrží , Krysařovi za službu nezaplatí, čo Krysařa nahnevá a sľubuje, že sa vráti a starostovi sa pomstí.
Medzitým sa ostrovania – Krysařovi „ kamaráti“, ktorým o tomto počine starostu a jeho  chamtivých a lakomých komplicov porozprával, rozhodnú starostu  a všetkých prišelcov z ostrova vyhnať.
Nakoniec však aj oni Krysařa zradia, pretože sa rozhodnú zabiť aj jeho milovanú Ágnes.
Krysař preto začne hrať na píšťalke a všetkých zabije (z ktovie z akých dôvodov   to nezabije Ágnes, ktorá leží medzi ostatnými- záhada) . Chod celého predstavenia, prerušovali výstupy neznámeho muža, ktorý nás ohromil jeho výnimočným spevom. Na konci muzikálu sa ukázalo, že tento záhadný mladík bol Osud a jeho dvaja pomocníci Dobrozlák a Zlodobrák. Prostredníctvom Krysařa, ktorý od hnevu na záver pozabíjal ľudí zvukom melódie svojej píšťalky, vyrovnával nerovnováhu medzi ľudstvom a prírodou. Keď „Osud“ odobral smrtiacu píšťalu Krysařovi, dovolil mu, aby odišiel s Agnes a začal nový život niekde ďaleko, ďaleko od takmer vymretého mesta.

    Na záver by som chcela vyzdvihnúť nápad navštíviť Košice a tiež výber predstavenia. Mali sme tú česť tlieskať výborným speváckym výkonom v podaní, Petra Cmoríka – Osud, Mirky Pártlovej – Rózy, Lukášovi Adamcovi- Krysař a iným známym i menej známym úžasným hlasom , ktoré vyvolávali zimomriavky. Myslím, že hovorím za všetkých, keď poviem, že podobné predstavenie sme dúfam  nenavštívili naposledy

Janka Čipková, septima   (text neprešiel jazykovou ani gramatickou úpravou)