Naša cesta za kultúrou

Dňa 4. októbra 2017 sa žiaci II.A, II.B a III.B zúčastnili divadelného predstavenia v Košiciach. Divadlo TNT Theatre Britain predstavilo svoju hru Fahrenheit 451 podľa rovnomenného románu  Raya Bradburyho. Ray Bradbury je známy autor sci-fi literatúry.Dej divadelnej hry sa odohráva v hektickej budúcnosti, kde knihy sú zakázané a ničené. Vo svete postupne prevládli médiá nad spoločnosťou, ktorá ešte stále uznáva hodnotu kníh. Médiá postupne pohltili premýšľajúcu spoločnosť. Len niekoľko jedincov odoláva novej dobe. Požiarnik Guy, ktorý má knihy páliť, ich zo zvedavosti začal čítať. Jeho vedomie o nepotrebnosti kníh nahlodá podivínka Clarissa, ale i profesor Faber. Navždy to ovplyvní  nielen jeho osobný duchovný život, ale i kariéru. Odvráti sa od neho manželka, príde o prácu, o vlastný dom a napokon je prenasledovaný. Narazí na skupinu bývalých vysokoškolských profesorov, ktorí si  pamätajú vedomosti z kníh. Bývalý požiarnik Guy sa k nim pridáva. Pomaly sa dozvedá, že na knihách nezáleží až tak, ako na vedomostiach z nich získaných. Hoci knihy v papierovej podobe boli spálené, naďalej existujú prostredníctvom  tých, ktorí si vedomosti z nich pamätajú a môžu ich podávať ďalej.
Divadelná hra je určitým spôsobom aj svedectvom dnešnej doby, keď čítanie kníh je odsúvané na vedľajšiu koľaj. Dúfajme, že digitálny svet nás nepohltí natoľko, aby prevládol nad naším vedomím.

Okrem divadla sme mali možnosť vidieť aj malebné košické uličky, spievajúcu fontánu, námestie či majestátny Dóm svätej Alžbety.

Po predstavení sme ešte navštívili kaštieľ v Betliari, ktorý je najnavštevovanejším  kaštieľom na juhovýchodnom Slovensku. Mnoho ľudí si Betliar spájajú so slovenským seriálom 1890, ktorý bol natáčaný práve v tomto kaštieli. Štefan Andráši ho dal postaviť na začiatku 18. storočia. Tento neskorobarokový kaštieľ je vyhľadávaný kvôli vzácnemu nábytku, bohatej zbierke umeleckých diel, exotickým suvenírom zo zahraničných ciest, ale aj prírodnému parku.

Na každoročné predstavenia v anglickom jazyku si už žiaci zvykli a vždy sa na ne veľmi tešia. Za zorganizovanie a pedagogický dozor ďakujeme pani profesorkám Mgr. Ľudmile Berackovej a Mgr. Jane Liptákovej.

  Ema Jacková, III.B