Deň Zeme na našej škole

V piatok 22. apríla 2016 sme si na našej škole pripomenuli Deň Zeme, ktorého sa zúčastnili triedy príma, sekunda, kvarta a II.A. Tento deň sa ako Deň Zeme po prvýkrát oslavoval už v roku 1969 na apelovanie istého Johna McConnella, ktorý v rámci toho vytvoril aj medzinárodnú vlajku pre Deň Zeme.

Neoficiálna vlajka
Neoficiálna vlajka

Oslava tohto dňa na našej škole sa prakticky nelíšila svojím zameraním, pretože žiaci počas celého dňa pracovali s recyklovateľnými materiálmi, vypĺňali ekologicky ladené testy a osemsmerovku a pozerali aj zaujímavý film o samotnom vzniku zemegule. Tento film je dokonca aj dostupný na stiahnutie, stačí sa opýtať chlapcov z II.A, ktorí si pre mladších spolužiakov pripravili prednášku.

Každá trieda teda absolvovala prezentáciu, kde sa dozvedeli nielen to, ako sa naša Zem vyvíjala od „Veľkého tresku“ (vďaka spomínanému sofistikovanému filmu), ale aj samotné zaujímavosti s predponou „naj-“. Svoje znalosti neskôr zužitkovali pri otázkach, ktoré im pripravili chlapci z II.A. Tí ich poučili aj o samotnej histórií a vzniku tohto Dňa, pričom padli aj otázky environmentálneho charakteru, a to ako sa dá predísť znečisťovaniu našej planéty.

Následne ich čakali hry v prírode, postavené na báze hľadania balíčkov s recyklovateľným materiálom po areáli školy, z ktorého neskôr šikovne zhotovili svoje „módne“ outfity. Všetky triedy zvládli hľadanie na výbornú, pričom sa kvarte ušiel ešte aj bonusový balíček za rýchlosť, s akou všetky povinné balíčky našli. Samozrejme, testov nie je nikdy dosť (!), a tak triedy vypĺňali ešte aj ekologicky zamerané testy s tradičnou poznávačkou štyroch rastlín nášho regiónu. Buk od dubu rozlíšiť vedel každý, takže všetky triedy prakticky prešli. Testy a tajnička sa následne vyhodnocovali.

Potom, čo triedy našli svoje balíčky, sa žiaci odobrali do svojich “dielní“, kde pracovali na jednom alebo viacerých outfitoch. Tie neskôr prezentovali na provizórnej módnej prehliadke, ktorá sa odohrávala v átriu. V každej triede panovala ziskuchtivá atmosféra, z doposiaľ nenápadných ľudí sa stali módni návrhári a zruční krajčíri. Napokon sa však jednej triede darilo viac než ostatným – príme – ktorá na stupni víťazov obsadila hneď dve miesta.

  1. miesto – Kristína Hroncová, príma
  2. miesto – Daniel Kováč, kvarta
  3. miesto – Lucia Dulanská, príma

Koordinátorkou akcie bola Mgr. Balciarová, akciu realizovali a pripravili žiaci II.A triedy.

Michaela Rošková, II.A