Ďalší Filipov úspech

Žiak našej školy, Filip Miháľ, zaznamenal ďalší úspech! V dňoch  29. 9.- 5. 10. 2016 sa zúčastnil výletu do Kalifornie ako autor víťazného projektu v súťaži Pozitívny IT projekt. Ako sám povedal, jeho nápad si vyžadoval veľa driny a hlavne trpezlivosti. Svoj vynález nazval SHAKE IT! Filipov nápad spočíval v aplikácii, ktorá vám pomôže vygenerovať heslo, a to len za pomoci  zadania kľúčového slova a zatrasenia vaším mobilným telefónom. Heslo je tak pre vás omnoho zapamätateľnejšie a obyčajná činnosť sa stáva zábavou. Filipovi gratulujeme a do budúcnosti prajeme veľa ďalších úspechov!

Cesta do Kalifornie bola odmenou za tvoje prvenstvo v súťaži. Čoho presne sa táto súťaž týkala?
“Povedal by som skôr, že to bol program. Konkrétne Google Web Rangers. Týkal sa IT bezpečnosti na internete. Keď som sa zapojil, mojou úlohou bolo vytvoriť projekt, ktorý by o tejto problematike informoval ľudí, či zlepšil internetovú bezpečnosť. Na začiatku som ani netušil, že by som sa vďaka tomu mohol dostať do Ameriky.”

 Ako by si spätne zhodnotil cestu a časový posun? Bolo to únavné?
“Noc pred odletom som vôbec nespal. Chcel som sa tomu časovému posunu aspoň trocha vyhnúť, no aj tak to bolo riadne tvrdé. Odchádzali sme o siedmej ráno, do Kalifornie sme doleteli približne o jedenástej dopoludnia s tým, že let trval cca. 14 hodín. Boli sme tak strašne unavení, že sme o druhej poobede jednoducho museli ísť spať.”

Skús nám povedať ako prebiehali dni. Aký bol program, čo ste robili?
“Prvý deň sme mali stretnutie s ostatnými študentmi z iných krajín. Za tým nasledovala už len večera a pobrali sme sa spať. Ďalší deň sme mali fakt nabitý program. Celá akcia trvala 12 hodín.  Začalo to rôznymi prednáškami a dokonca my sami sme neskôr museli prednášať. Potom sme točili videá, za tým nasledoval workshop, ukážky čo sa bude diať ďalej, motivačné reči do budúcna a následne sme mali niečo ako afterparty.”

Čo sa ti v Kalifornii páčilo najviac a naopak čo sa ti nepáčilo?
“Najviac sa mi páčila komunita ľudí. Všetci boli priateľskí a naozaj každý sa snažil pomôcť tomu druhému.  Super bolo aj počasie, nebolo ani teplo ale ani zima. A čo sa mi nepáčilo? Snáď len ten časový posun bol problém.”

Navštívil si aj nejaké zaujímavé miesta?
Jasné, navštívil som Golden Gate Bridge, Facebook a aby som nezabudol, aj Stanford, to bol fakt super zážitok. Prešli sme sa aj po plážach Tichého oceánu, kde bolo veľa surfistov, no aj tak pre mňa najlepší pocit bol, vidieť garáž Steva Jobsa.

Bol pre teba výlet do Kalifornie prínosom? Čo ti to dalo?
“Prínosom určite bol. A veľkým. Zistil som, že každý sen sa môže splniť len treba chcieť a urobiť pre to niečo.”

Aké sú tvoje ďalšie plány do budúcnosti?
“Určite by som chcel rozšíriť svoj obzor čo sa týka vytvárania a zlepšovania aplikácii. Postupne sa znova pripravujem na účasť v projektoch, ale hlavne by som chcel zlepšiť prezentáciu svojich nápadov.”

Pýtala sa: Frederika Lodová