17. november – Medzinárodný deň študenstva

17.november – Medzinárodný deň študenstva a deň boja za slobodu a demokraciu

„Sloboda nie je samozrejmosť“

Z histórie…

Podnetom na vyhlásenie Medzinárodného dňa študentstva sa pred 75 rokmi stali udalosti na jeseň 1939 vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava. Okupácia českých území nemeckými vojskami vyvolala v uliciach Prahy 28. októbra 1939 demonštráciu v spojitosti s oslavami vzniku Československa. Pri zrážke medzi demonštrantmi a ozbrojenými zložkami, pričom ich príslušníci použili aj strelné zbrane, zahynul mladý robotník Václav Sedláček. Trinásti ďalší účastníci demonštrácie utrpeli ťažké zranenia, medzi nimi aj študent medicíny Karlovej univerzity Jan Opletal, ktorý o dva týždne zraneniam podľahol.

Opletalova smrť vytiahla 17. novembra 1939 do ulíc stovky vysokoškolákov bez rozdielu ich príslušnosti k fakulte alebo škole vôbec. Chceli sa pochodom cez mesto s medikom dôstojne rozlúčiť pred pohrebom v dedinke Lhota nad Moravou. Zrejme nikto z nich netušil, čo to v spoločnosti vyvolá. Zrazu sa k nim pridali herci, ale i obyčajní ľudia, ktorí sa chceli zbaviť socialistickej diktatúry, ktorí chceli žiť normálne a v prvom rade – slobodne.

Špeciálne nemecké komandá SS a SD prepadávali vysoké školy a internáty v Prahe, Brne a Příbrame. Nasledovali popravy bez súdu – popravili 9 študentov a vyše 1200 študentov odvliekli do koncentračného tábora Sachsenhausen-Oranienburg. O bleskovej protištudentskej akcii rozhodol 16. novembra v Berlíne nemecký vodca Adolf Hitler.
Na počesť druhého výročia uzatvorenia českých vysokých škôl a odvlečenia študentov do koncentračného tábora sa v Londýne stretli delegácie študentov 26 národov pod záštitou prezidenta Edvarda Beneša a exilovej československej vlády. V slávnostnom vyhlásení stanovili 17. november za Medzinárodný deň študentstva. V roku 1942 na zasadnutí Medzinárodného študentského zhromaždenia vo Washingtone bol 17. november potvrdený a opäť vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.

Súčasnosť

Dnes sa 17.november volá Deň boja za slobodu a demokraciu, no netreba zabudnúť na to, že tento dátum je v prvom rade Medzinárodným dňom študentstva, ktorý sa týka predovšetkým nás – študentov. Všetci vieme, že situácia sa dávno zmenila, že žijeme v demokratickej spoločnosti, v ktorej majú dnešní študenti takmer neobmedzené možnosti a akési štrajky či protesty, pri ktorých by sme sa museli obávať o náš život, nám už nehrozia.
Mnohí ho pokladajú za významný deň len kvôli tomu, že sa v tento deň nechodí do školy. Väčšina študentov tento „deň voľna“ využíva na oddych, niektorí na učenie, no tí, ktorí si uvedomujú prečo je pokladaný za sviatok, sa k nemu skutočne stavajú s úctou. Možno si o ňom prečítajú niečo na internete a vcítia sa do kože študentov, ktorí žili v danej dobe. Uvedomia si, aké máme vlastne šťastie. Prečo? Pretože môžeme neobmedzene študovať a nikto nás za to nebude trestať.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva sa aj študenti našej školy zapojili do tvorivej, vzdelávacej činnosti, ktorá pozostávala z vytvorenia projektov, ktorými sme si ozrejmili problematiku minulosti a jej nadväznosť na súčasnosť a budúcnosť.

Pre nás ako študentov je tento školský rok o čosi ťažší ako tie predošlé, pretože sme maturanti. Len čo opadne stres z maturít, budú väčšinu z nás čakať prijímačky na vysokú školu, preto si vetu: „Som študent!“ – budú mnohí z nás môcť povedať ešte pekných pár rokov.

  Radka Činčurová, oktáva